Hakkımızda

 

 

 

 

ÖZGÜR OL - SAÇMALA - KALIPLARDAN ÇIK -

KORKMA - DENE

 

 

 

 

 

Günlük yaşantımızın büyük bir kısmı iş hayatında geçmektedir. Bu sebeple çalışma ortamımız, arkadaşlarımız, yaptığımız işler bizim hayata olan motivasyonumuzun belirleyicisidir. Kahraman Mimarlık Ofisi bu bilinçle rahat ve konforlu bir çalışma ortamı sunarak çalışanların kendilerini özel hissetmelerini sağlamaktadır. Tasarım gibi üretmeye dayalı eylemlerin gerçekleşebilmesi için üretenin belli bir rahatlık ve konfor seviyesinde olması gerektiği bilincindedir.

Kahraman Mimarlık, fikir odaklı ve deneysel yaklaşımlarla üreten bir firmadır. Hata yapmak çok önemlidir, çünkü cesaret gerektirir. Projelerinin cesaretle üretilmiş olması, bir değeri tartışması çok önemlidir. Hedef mimarlık literatüründe bir buluş yapmak, bir şeyi ilk üreten olmak değildir. Hedef zihni beslemek, denemektir. Çalışma ortamındaki en önemli değer fikirdir. Her türlü fikre, farklılığa, farklılığın getireceği gelişime açık olan ofis, tüm tasarımcılara kendi fikirlerini ortaya koyabilecekleri özgürlük alanı oluşturmayı hedefler. Tasarım ve zihin olarak özgür olunan ofiste herkesin bir fikri, bakış açısı ve duruşu olmak zorundadır. Gelişim ancak fikirleri olan insanlarla sağlanabilmektedir. Sinerji beraberinde daha iyi bir sonucu getirmektedir. Tasarımcıların zihinsel olarak özgür, çalışma şekli olarak da kurumsal düzene uymaları beklenmektedir.

Tasarımların insan odaklı olması başlıca tasarım kriteridir. Kullanıcı odaklı mekan üretiminde algı, hacim, kamusallık, program çeşitliliği, eylemler,… başlıca tasarım kriterleridir. Bu kriterlerin öncülük ettiği farklı biçimde vücut bulmuş, kente ve kullanıcıya sunulmuş tasarımlar yapılmaktadır. Tasarımın hep dahası vardır. Bu sebeple de Kahraman Mimarlık kendi kendisiyle yarış içinde olan bir ekiptir. Tasarımda sadece sonuç değil, gelişim süreci daha önemlidir. Bu sebeple fikir, konsept ve sonuca varılana kadar geçen sürede üretilen tüm denemeler/alternatifler ayrı ayrı proje potansiyelidir ve hepsi çok kıymetlidir.

Kahraman Mimarlık, sonuç odaklı, onaylanmış doğru ya da kabul görmüş olandan yana olan bir toplumda sonuçtan ziyade sürecin de önemli olduğu, hayatta en önemli şeyin fikir olduğunu düşünen bir firmadır.  Aidiyetlik duygusu olan insanların bir araya geldiği, hayatta tek bir doğru olmadığını bilecek, zihinleri baskılanmamış, kendi değerleri ve fikirleri olan tasarımcıların bir arada olduğu bir üretim/cesaret ortamıdır.

Kahraman Mimarlık Firmasının tek ortağı olan GÜLŞAH KAHRAMAN, Ankara’da doğmuştur.  Orta ve lise öğrenimini Özel Büyük Lise’de derece ile tamamlamış,  2008 yılında Gazi Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun olmuştur.  2008-2009 yıllarında London Architectural Association’da “Geleceğin Metropolleri” üzerine mimarlık eğitimine devam etmiştir.  2009-2011 yılları arasında Eindhoven Teknik Üniversitesi’nde “Kamusal Yapıların Yeniden Programlanması ve Dönüşümleri”  üzerine yüksek lisans tezini tamamlamıştır. 2014-2015 öğretim yılında Osmangazi Üniversitesi'nde bitirme projelerinde,  2015-2016 öğretim yılında ise TOBB Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev almıştır.  Hem Birlik Grup ve Bennart Yapı A.Ş. şirketler ortaklığı ile inşaat sektöründe hem de KAHRAMAN Mimarlık Şirketi ile mimarlık ve üretim alanında çalışmaya devam etmektedir.