Hakkımızda

ÖZGÜR OL - SAÇMALA - KALIPLARDAN ÇIK -

KORKMA - DENE

Gülşah Kahraman 1986 yılında Ankara’da doğmuştur. Orta ve lise öğrenimini Özel Büyük Lise’de derece ile tamamlamıştır. Çocukluğundan itibaren tutku ile yapmak istediği tek meslek olan mimarlık serüvenine Gazi Üniversitesinde başlamıştır. 2008 yılında Gazi Üniversitesindeki eğitimini tamamlamış ve almış olduğu teknik ağırlıklı eğitimi daha zihinsel bir alanda beslemek isteği ile 2008-2009 yıllarında London Architectural Association’da “Geleceğin Metropolleri” üzerine çalışmalarına devam etmiştir. 2009-2011 yılları arasında teori ve pratiğin harmanlandığı bir eğitim imkânı yakaladığı Eindhoven Teknik Üniversitesinde “kamusal yapıların yeniden programlanması ve dönüşümleri” üzerine yüksek lisans tezini tamamlamıştır.

2014-2015 öğretim yılında Osmangazi Üniversitesinde bitirme projelerinde, 2015-2016 öğretim yılında ise TOBB Üniversitesi Mimarlık Bölümünde öğretim görevlisi olarak katkıda bulunmuştur.

Şu anda hem üçüncü Jenerasyon olarak ortak olduğu Birlik Grup şirketler grubu ile inşaat sektöründe hem de Kahraman Mimarlık Şirketi ile mimarlık ve üretim alanında çalışmalarına devam etmektedir.

 

Kahraman Mimarlık, fikir odaklı ve deneysel yaklaşımlarla üreten bir firmadır. Hata yapmak çok önemlidir, çünkü cesaret gerektirir. Projelerinin cesaretle üretilmiş olması, bir değeri tartışması çok önemlidir. Hedef mimarlık literatüründe bir buluş yapmak, bir şeyi ilk üreten olmak değildir. Hedef zihni beslemek, denemektir. Çalışma ortamındaki en önemli değer fikirdir. Her türlü fikre, farklılığa, farklılığın getireceği gelişime açık olan ofis, tüm tasarımcılara kendi fikirlerini ortaya koyabilecekleri özgürlük alanı oluşturmayı hedefler. Tasarım ve zihin olarak özgür olunan ofiste herkesin bir fikri, bakış açısı ve duruşu vardır. Gelişim ancak fikirleri olan insanlarla sağlanabilmektedir. Sinerji beraberinde daha iyi bir sonucu getirmektedir.

 

Tasarımların insan odaklı olması projelerdeki başlıca tasarım kriteridir. Kullanıcı odaklı mekan üretiminde algı, hacim, kamusallık, program çeşitliliği, eylemler,… ise başlıca tasarım kriterleridir. Bu kriterlerin öncülük ettiği farklı biçimde vücut bulmuş, kente ve kullanıcıya sunulmuş tasarımlar üretilmektedir. Tasarımın hep dahası vardır. Bu sebeple de Kahraman Mimarlık kendi kendisiyle yarış içinde olan bir ekiptir. Tasarımda sadece sonuç değil, gelişim süreci de sonuç kadar önemlidir. Bu sebeple fikir, konsept ve sonuca varılana kadar geçen sürede üretilen tüm denemeler/alternatifler ayrı ayrı proje potansiyelidir ve hepsi çok kıymetlidir.

 

Kahraman Mimarlık, sonuç odaklı, onaylanmış doğru ya da kabul görmüş olandan yana olan bir toplumda sonuçtan ziyade sürecin de önemli olduğu, hayatta en önemli şeyin fikir olduğunu düşünen bir firmadır.  Hayata katkı sağlamak isteyen ve hayatta tek bir doğru olmadığını bilen, zihinleri baskılanmamış, kendi değerleri ve fikirleri olan tasarımcıların bir arada olduğu bir üretim/cesaret ortamıdır.